DOLAR 33,0093 0.33%
EURO 35,4619 0.25%
ALTIN 2.469,710,02
BITCOIN 2006797-2,31%
İstanbul
25°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tanıtım Yazısı
Tanıtım Yazısı
Penti’den global başarı: Artık “Avrupa’nın en iyi işveren”i

Penti’den global başarı: Artık “Avrupa’nın en iyi işveren”i

ABONE OL
Eylül 23, 2021 08:14
Penti’den global başarı: Artık “Avrupa’nın en iyi işveren”i
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Great Place to Work ödüllerinde iki kez Türkiye’nin “En İyi İşveren”i seçilen Penti, özellikle çalışma hayatının kurallarının yeniden yazıldığı pandemi döneminde “Avrupa’nın En İyi İşveren”i seçilerek global bir başarıya imza attı. Çalışan odaklı yönetim anlayışı ve güçlü kurum kültürüyle ödülü kazanan Penti, insan kaynakları alanındaki organizasyon mimarisini bugünün ve geleceğin ihtiyaçları doğrultusunda kurgulayarak Avrupa’nın da en iyisi oldu.

 

 

Great Place to Work ödüllerinde daha önce iki kez Türkiye’nin “En İyi İşveren”i ödülünü kazanan Penti, bu kez “Avrupa’nın En İyi İşveren’i seçildi. Dünya çapındaki en iyi işverenlerin kendi çalışanları tarafından Great Place to Work® Enstitüsü aracılığıyla belirlendiği yarışmada Penti, çalışan odaklı yönetim anlayışı ve yüksek kurum kültürüyle ödülü almaya hak kazandı. Türkiye’nin lider iç giyim markası Penti, aynı zamanda ödülü kazanan Türkiye’deki tek üretim, tekstil ve perakende markası olarak da dikkatleri üzerine çekti. 

 

İnsan Kaynakları Organizasyon Mimarisi Yeniden Tasarlandı

Çalışma hayatının yeniden yapılandırıldığı ve dijitalleştiği pandemi süresince iş modelini güncelleye-rek lider marka konumunu güçlendiren Penti, bu değişim sürecinde çalışanlarından da tam not al-mayı başardı. Güvene dayalı kurum kültürüne ve insan kaynağına yaptığı yatırımları pandemi döne-minde de aksatmayan Penti, insan kaynakları alanındaki organizasyon mimarisini bugünün ve gele-ceğin ihtiyaçları doğrultusunda kurgulayarak Great Place to Work® modelinde yer alan güvenilirlik, saygı, hakkaniyet, gurur ve takım ruhu başlıklarında global bir başarıya imza attı. 

 

Global çapta büyümesini sürdüren; yurt içi ve yurt dışında toplam 600 mağazası bulunan ve ödüle perakende mağazaları, merkez ofisi ve üretim tesislerindeki toplam 4.000 çalışanının oyuyla sahip olan Penti, merkez çalışanlarının özellikle evden çalışmaya dayalı hibrit modele geçtiği bu süreçte, performans, kariyer, eğitim de dahil temel insan yönetme sistemlerini yalınlaştırarak, tüm süreçleri şeffaflaştırmayı ve dijital platformlara taşımayı başardı. 

 

Çalışanlar ve Ailelerine Dokunan Farkındalık Çalışmaları

Sürdürülebilir ekonomik büyüme hedefleri doğrultusunda ilerlerken çalışanları ile tedarikçilerinin çalışanlarının sağlığını ve gelir güvencesini gözeten Penti, bu sayede çalışanlarının övgüsünü kazandı. Özellikle pandemi döneminde dijitalleşmeyle birlikte iletişim sürecini daha net, açık ve sık frekanslı bir modele evrilten Penti’de dijital araçlarla yeniden tasarlanan insan yönetimi ve eğitim uygulamaları, çalışanlara ve ailelerine dokunan farkındalık çalışmaları, global kariyer olanakları, kadınların toplum içerisindeki konumlarını güçlendirmek için geliştirilen uygulamalar beraberinde çalışan mutluluğunu da getirdi. 

 

Esnekliğin, yeniden adapte olmanın ve oyunu yeniden kurma becerisinin önem kazandığı pandemi sürecinde “En İyi İşveren” ödülünün ardından “Avrupa’nın En İyi İşveren”i olmanın gurunu yaşadıklarını belirten Penti İcra Kurulu Üyesi ve CHRO’su Selim Arda Üçer, Penti’nin pandemi sürecinde bir perakende şirketinden, “e-tailer” şirketine dönüşecek refleksi göstererek iş modellerini güncellediklerinin altını çizdi. Her kademedeki çalışanın mutluluğunun Penti’deki başarının anahtarı olduğunu belirten Üçer sözlerine şöyle devam etti: “Penti olarak yönetim felsefemiz Kyosei anlayışıyla yönetim organizasyonlarımızı şekillendirmeye çalışıyoruz. Bu anlayışta çekirdek aileyi temsil eden değerler tüm Penti Ailesi için de geçerli. Bu durumun bizim başarımızda kritik olduğuna inanıyoruz. Buradan bakacak olursak ailemizi meydana getiren temel unsurlar ortak mutluluğumuzun da kaynağı. Pandemi süresince sürdürülebilir ekonomik büyüme hedeflerimiz doğrultusunda hareket ederken çalışanlarımızın ve paydaşlarımızın çalışanlarının da sağlığını ve gelir güvencesini gözetecek şekilde hareket ettik. Mağazalarımızın kapalı olduğu belirli aylarda çalışanlarımızın gelirinin devamı için pek çok adım attık.”

 

Dijital Çalışan Deneyiminin Önemi Arttı

“Çalışanlarımızın fiziksel ve psikolojik sağlıklarını gözettiğimiz, işin sürekliliği konusunda farklı bakış açılarını hayata geçirdiğimiz pandemi döneminde, insan yönetimine ilişkin stratejilerimizden biri olan gelişim odaklılık ve kendiyle rekabet etme kavramlarını yeniden şekillendirdik” diyen Penti İcra Ku-rulu Üyesi ve CHRO’su Selim Arda Üçer, bu kavramların yerine bildiğini unutma, yeniden öğrenme becerisi ve dayanıklılık kavramını merkeze aldıklarına dikkat çekti. Yetenek kazanımı ve bağlılığını da hibrit modelle birlikte daha dijital ve uzaktan olacak şekilde yeniden kurguladıklarını belirten Üçer, bağlılık uygulamalarından performans ve iş yönetim sistemlerine, gelişim tasarımlarından çalışan deneyimi süreçlerine kadar pek çok alanda dijital çalışan deneyimini 360 derece olacak şekilde yeniden tasarladıklarına dikkat çekti. Üçer, Pentililer kadar onların ailelerinin de fiziksel ve ruhsal sağlığını gözetecek uygulamaları gerçekleştirdiklerini ve bu zorlu süreçte çalışanlarının hayatlarına dokunmaya çalıştıklarını vurguladı. Gelecek projeksiyonları doğrultusunda çalışan yükünü hafifletecek teknolojilere de odaklarının altını çizen Selim Arda Üçer, operasyonel verimlilik ve dayanıklılık doğrultusunda yeni çalışma arkadaşları olan robotların da Penti ailesine katıldığını anlattı. 

 

Lider konumu ve global moda markası olma yolculuğu doğrultusunda moda perakendesinde insan kaynakları uygulamalarıyla da sektörüne örnek olan Penti, dijital mecralarda yürüttüğü Penti Retail Academy’den Retail Challenge’a, gençlere farklı alanlarda eğitim sunan Genç Ritim’den Young Ma-estro ve Yankı’ya kadar pek çok eğitim programını hayata geçirerek organizasyon mimarisini bugü-nün ve yakın geleceğin ihtiyaçları doğrultusunda yeniden biçimlendirmeye devam ediyor. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.