DOLAR 32,9157 0.04%
EURO 35,9360 0.04%
ALTIN 2.535,070,03
BITCOIN 2211822-1,59%
İstanbul
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tanıtım Yazısı
Tanıtım Yazısı
Zorlu PSM’de Sonar+D rüzgarı

Zorlu PSM’de Sonar+D rüzgarı

ABONE OL
Eylül 30, 2021 13:40
Zorlu PSM’de Sonar+D rüzgarı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avrupa’nın en prestijli festivallerinden biri olarak kabul edilen; deneyim odaklı etkinliklerin başında yer alan 100 Music katkılarıyla düzenlenen Sónar İstanbul’un, Digilogue’un desteği ve Lalin Akalan’ın küratörlüğüyle hazırlanan Sónar+D programı Zorlu PSM’de ziyaretçilere eşsiz deneyimler yaşatmaya hazırlanıyor. Kreatif endüstrilerin müzik, yaratıcılık ve teknoloji ekseninde bir araya geleceği ilham verici panellere ev sahipliği yapacak Sonar +D’e bu sene sürdürülebilirlik ve teknoloji sanatla harmanlanıyor. Sónar+D programı kapsamında sanatçı konuşmalarından görsel-işitsel (audio-visual/AV) gösterimlere uzanan renkli Sónar+D programı; 2 Ekim’de SonarLab’te, 3 Ekim’de Zorlu PSM Lounge +D’de katılımcılarını bekliyor. Sonar +D’ye ücretsiz kayıt olmak için www.sonaristanbul.com’u ziyaret edebilirsiniz. Ufuk açıcı panellerin yanı sıra, veriye dayalı görsel işler yaratan sanatçı Heleen Blanken tarafından hazırlanan “Habitat” ve The Chemical Brothers'ın müziklerini ve Smith & Lyall'ın görsellerini ve yaratıcı yönetimini içeren, “Got To Keep On” görsel işitsel enstalasyonları da festival kapsamında deneyimlenebilecek.

 

Zorlu PSM’de beşinci kez 100 Music katkılarıyla düzenlenen Sónar İstanbul, Digilogueun desteği ve Lalin Akalan’ın küratörlüğüyle hazırlanan Sónar+D programı ile dünyaca ünlü sanatçıların yanı sıra yaratıcılık ve teknolojiyi buluşturan yan etkinlikleriyle göz doldurmaya hazırlanıyor. 

Sónar+Dde yer alacak atölyeler, sergiler, sunumlar, enstalasyonlar, paneller ve sanatçılarla konuşmalar her yaştan ziyaretçinin katılımına ücretsiz olarak açılacak. Profesyoneller ve sanatseverlere çığır açan işleri keşfetmek, yeni fırsatlar bulmak, yeni beceriler edinmek için ilham verici olan etkinliklerin yer aldığı Sónar+D, 2-3 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek.

Sonar+D de yer alacak en önemli etkinliklerden ikisi;   Amsterdam’da yaşayan, görsel sanatçı Heleen Blanken tarafından hazırlanan “Habitat” ve The Chemical Brothers'ın müziklerini ve Smith & Lyall'ın görsellerini ve yaratıcı yönetimini içeren, “Got To Keep On” olacak.

Heleen Blanken’in Habitat’ı sanat severlerle buluşuyor

Heleen Blanken'in veriye dayalı projeksiyonu enstalasyon; Habitat by Heleen Blanken, Leiden Naturalis Biyoçeşitlilik Merkezi'nden taş, fosil ve mercan gibi organik eserlerin 3 boyutlu taramaları, oyun benzeri, meditatif bir ortama dönüştürüyor. Habitat by Heleen Blanken’da her biri kendi ses ortamının eşlik ettiği, sürekli gelişen bir dizi dijital dünyada gezinirken bir yandan da doğanın harikasıyla yeniden bağlantı kurmaya sizi davet ediyor. Habitat by Heleen Blanken insanlığın doğanın kontrolünde olmadığına ışık tutarken doğa üzerindeki etkimizin her zaman hemen fark edilmediğinin altını çiziyor. Çalışma, önümüzdeki yıllarda gelişecek ve orijinal habitatının farklı versiyonlarına dönüşecek. Devam eden bir proje olan Habitat by Heleen Blanken’ın ilk versiyonu şu anda Amsterdam Nxt Museum'da sergileniyor.  Digilogue desteğiyle 2-3 Ekim’de Sonar+D kapsamında; daha sonra da 31 Ekim’e kadar PSM Sky Lounge’ta açık olacak Habitat, ziyaretçilere 30 dakika boyunca bu enstalasyon sergiyi deneyimleme fırsatı verecek.

 

Got To Keep On: Görsel ve işitsel bir enstalasyon

Ziyaretçilere keyifle anlar yaşatacak olan bir diğer önemli etkinlik ise; The Chemical Brothers ve Smith & Lyall tarafından hazırlanan “Got To Keep On” enstalasyonu. The Chemical Brothers'ın müziklerini ve Smith & Lyall'ın görsellerini ve yaratıcı yönetimini içeren Got To Keep On, ilk olarak Londra Tasarım Müzesi için sipariş edilen beş dakikalık bir görsel-işitsel bir enstalasyon. Ed Simons ve Tom Rowlands’ın 1989'da Manchester'da bir araya gelmelerinin ardından kısa bir zaman içerisinde ‘The Chemical Brothers’ adıyla çalışmalarını sürdüren ikili son 25 yıl içerisinde, küçük gece kulüplerinden çıkarak multisensory canlı şovları ile dünya çapındaki festivallere öncülük eden bir çift haline geldi. Smith & Lyall'ın çalışmalarında çoğu soyut kostümlerde fiziksel sanatçılar ile dansçılar yer alıyor. Bu güçlü ekip izleyiciyle güçlü bir duygusal bağ yaratılmasının yanı sıra, izleyiciye dolu dizgin bir ‘var olma’ hissi sunuyor.

Grammy Ödüllü 2019 En İyi Dans / Elektronik Albümü 'No Geography'den “Got To Keep On” ile Smith & Lyall, The Chemical Brothers'ın canlı gösterisinin ruhunu yeni bir sürükleyici deneyime dönüştürüyor.

Sonar+D’de yer alacak bir diğer etkinlik ise, Zo (canlı) & Tarik Barri + Lea Fabrikant. Berlin'de yaşayan multidisipliner bir sanatçı olan Lea Fabrikant ve Hollandalı sanatçı Tarik Barri’nin gerçek zamanlı olarak sanal bir ses ve ışık evreni yaratmak için doğaçlama AV döngüleri, MIDI tetikleyicileri ve yaratıcı programlamadan oluşan karmaşık bir sistem kullandığı bir evrende geçen Zo, bu evreni hipnotip, doğaçlama performanslarla keşfediyor. Son derece popüler canlı medya performansı, D.Ö.K.K'nin öncüsü LJÓS da Sónar+D’de yer alacak. Ljós (İzlandaca 'ışık'), Fuse tarafından ışık, mekan, ses ve hareket arasındaki derin bağlantıyı araştıran dijital ve performatif sanatlar alanında yürütülen araştırma ile süreklilik içinde tasarlandı. Fuse tarafından tasarlanan Ljós'ta, dijital ile gerçeği birleştirmeyi amaçlıyor. Bu, sanatçı Elena Annovi'nin yorumuna eşlik eden tüm manzara unsurlarını gerçek zamanlı olarak değiştiren bir yazılımla mümkün oluyor. Multi-disipliner bir sanatçı olan Ecem Dilan Köse ise “Resole Human” eseriyle etkinlikte yer alacak. Köse, doğadan ve geleneksel motiflerden topladığı verileri dijital olarak görselleştiriyor. Etkinlikte ayrıca bir bilim kurgu evreninden etkilenmiş ve fikrini müziği üzerine geliştirmiş olan elektronik müzik bestecisi TKO’da yer alacak. 

Matematiksel analiz yoluyla sesin fizikselliği ve hareket arasındaki bağlantıların araştırıldığı Justintonic by Gurur Gelen & Barış Büyükyıldırım & Erdal İnci ise etkinlikte yer alarak ziyaretçilere unutulmaz dakikalar yaşatacak. 

Sürdürülebilirlik odaklı ve ufuk açıcı panel serisi

Sónar+D Istanbul 2021 kapsamında gerçekleşecek ilham verici panellerden biri de Studio Mercado’dan Tuna Mert Topuz ve Yağız Genç’in moderatörlüğünü üstlendiği ‘Sürdürülebilir Zihin’ olacak. Sürdürülebilirliği sadece çevresel değil sosyal, ekonomik, kentsel ve teknolojik bağlamlarda ele alan edisyon kapsamında, alternatif tasarım ve üretim pratiklerini "sürdürülebilir bir zihin" ile hayata geçiren bir dizi tasarımcının hikayesine yer veriliyor. Panelin katılımcıları arasında biyotasarımcı Ece Gözen, Ottan kurucusu Ayşe Yılmaz, dijital tasarımcı Hakan Yılmaz ve Onaranlar Kulübü’nden Ufuk Emin yer alıyor.

Hem kendi camiasından hem de yeni gelen sanatçılara destek veren We Are Europe, sanatsal pratiklerin son yıllardaki dönüşümünü 3 Ekim’de Sónar+D’de gerçekleşecek ‘Dönüşen Sanat Pratikleri’ panelinde inceleyecek. Moderatörlüğünü Antonia Folguera yapacağı panele, Ali Demirel, Cora Novoa, Lea Fabrikant, Olof van Winden ve Tarik Barri katılım sağlayacak.

Sónar+D İstanbul 2021 kapsamında gerçekleşecek bir diğer panel ise Arts& Ecology. Panelde Artivism ve sanatın iklim krizi başta olmak üzere ekolojinin komplex alt başlıkları hakkında nasıl farkındalık sağlayabileceğine odaklanacak. Sanat aracısı Artsy platformunun küresel stratejik ortaklıklar yöneticisi Anlam Arslanoğlu de Coster panelini modere ederken, Heleen Blanken da ekolojiden beslendiği kendi eseriyle aynı ortamda bu panele katılacak. Çağdaş sanat geçmişinin yanında başarılı girişimci kimliğiyle de tanıdığımız Elif Boyner, projelerine ekolojik yaklaşımları nasıl entegre ettiğini anlatacak ve bu başlığı sanat/toplum/kurum dengesi içinde irdeleyecek. Alper Derinboğaz, Geospaces projesini anlatarak mimarinin nerede durduğunu veya durması gerektiğini sorgulayıacak. Sonar+D programında yer alacak ve moderatörlüğünü Next Academy’de başkanlık ve akademisyenlik yapan Levent Erden’nin yapacağı 'Cripto Art & World Of Collectables' / ‘Kripto Sanat & Dijital Koleksiyon Dünyasi’ ve Artsists Survivors of Pandemic olacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.