DOLAR 32,2453 0.05%
EURO 34,9825 -0.12%
ALTIN 2.433,79-0,52
BITCOIN 2184083-0,25%
İstanbul
20°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tanıtım Yazısı
Tanıtım Yazısı
Baş Boyun Kanserleri Farkındalıkla Aşılabilir

Baş Boyun Kanserleri Farkındalıkla Aşılabilir

ABONE OL
Eylül 21, 2021 23:20
Baş Boyun Kanserleri Farkındalıkla Aşılabilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu yıl 20-24 Eylül tarihlerinde gerçekleşen 9. Baş ve Boyun Kanseri Farkındalık Haftası kapsamında Türkiye’de 6 ildeki 8 merkezde ücretsiz tarama programı gerçekleştirilecek. Baş Boyun Kanserleri Derneği, hastalığın erken evrelerde teşhis edildiğinde tedavi başarısının yüzde 80-90 ‘lara ulaştığına dikkat çekerek belirtilere karşı uyarıyor.

 

Baş Boyun Kanserleri Derneği, Avrupa Baş ve Boyun Cemiyeti tarafından yürütülen “Make Sense” kampanyasının bir parçası olarak, 6 ilde belirli merkezlerde Baş Boyun Kanseri taraması yapıyor. 22 Eylül tarihinde İstanbul’da Florence Nightingale Hastanesi ile İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi, İzmir’de Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi ve Ege Üniversitesi Hastanesi, Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Antalya Memorial Hastanesi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Trabzon’da da Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi’nde kulak burun boğaz kliniklerinde, ücretsiz olarak yapılacak taramalar için hastaların ilgili merkezlere başvurması gerekiyor.

Baş Boyun Kanserleri Farkındalık haftasında 2013 yılından bu yana, Türkiye’de Baş Boyun Kanserleri Derneği önderliğinde çeşitli farkındalık projeleri yapılıyor. Bu sene de hafta kapsamında ücretsiz tarama programı gerçekleştirileceğini kaydeden Atılım Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Bölümü Öğretim Üyesi, Avrupa Baş ve Boyun Kanserleri Cemiyeti Genel Sekreteri ve Baş ve Boyun Kanserleri Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Şefik Hoşal, ““Erken evrelerde teşhis edildiğinde, baş ve boyun kanseri yüzde 80 ila 90 oranında tedavi edilebilir ancak maalesef olguların yüzde 60’ında tanı konduğunda hastalık ilerlemiş olarak karşımıza çıkıyor. Geç tanı konulduğunda ise sağ kalım oranları oldukça düşebiliyor. Bu nedenle insanların, özellikle de 40 yaş üstü erkeklerin ne zaman doktora başvuracaklarını bilmeleri çok önemli” dedi. Sayın Hoşal, hastalığın belirtilerini şöyle sıraladı: “Boyunda şişlik, yutma sırasında ağrı, yutma güçlüğü, sürekli ses kısıklığı, ağız içi yaralarıtek tarafı tıkalı burun ve/veya burundan kanlı akıntı, boğaz, yüz, çene veya kulakta ağrı belirtilerinden herhangi biri, sebebi belli olmadan üç hafta veya daha uzun süre mevcutsa zaman kaybetmeden bir doktora başvurulması gerekir.”

 

Başa Gelen Aşılır

 

COVID-19 pandemi sürecinin insanların doktora daha az başvurmalarına veya başvuruyu ertelemelerine neden olduğunu ifade eden Prof. Dr. Şefik Hoşal, “Zaten genelde yakalanması gerekenden daha geç yakalanan bu hastalık için teşhis açısından yeni bir sorun eklenmiş oldu. Bu nedenle bu sene farkındalık haftası her zamankinden daha çok önem taşıyor. Biz de dernek olarak gerek tarama programı ile gerekse sosyal medya kanalından daha çok sayıda kişiye erişmeye çalışıyoruz. Baş Boyun Kanserleri Farkındalık haftasında, Derneğimizin instagram sayfasını hayata geçirdik. Sosyal medyada #başagelenaşılır etiketiyle yürüttüğümüz ve çeşitli oyuncuların, spikerlerin, radyo programcılarının, seslendirme sanatçılarının desteği ile sürdürdüğümüz bir kampanyamız var. Başınıza gelebilecek küçük aksaklıkları gösteren bir instagram filtresi oluşturduk. Bunu paylaşarak, başa gelen çekilmez,  #başagelenaşılır diyoruz. Siz yeter ki belirtilerin farkında ve hastalık hakkında bilgi sahibi olun çağrısında bulunuyoruz” dedi. 

  

 

Risk faktörlerini öğrenelim

 

Prof. Dr. Hoşal, Türkiye’de geçtiğimiz yıl online olarak gerçekleştirilen farkındalık araştırmasının verilerine işaret ederek şunları söyledi: “EHNS, Türkiye’nin de içinde bulunduğu 5 Avrupa ülkesinde farkındalık anketi gerçekleştirdi. Anketi yanıtlayanların 70’i hastalığın belirtilerinden emin olmadıklarını ve 36’sı baş ve boyun kanserlerini hiç duymadıklarını belirtiyor. Türkiye’de sigaraya bağlı en sık karşılaştığımız tür gırtlak kanseridir. Diğer baş boyun kanseri türleri ise: yutak kanseri, ağız boşluğu kanseri, dudak kanseri, tükürük bezi kanseri, dil kanseri, sinüs kanseridir. Baş ve boyun kanserlerinin en önemli nedenleri, sigara ve alkol kullanımı ve HPV yani cinsel yolla bulaşan insan papilloma virüsüdür. Erkeklerde baş ve boyun kanseri oranı kadınlara kıyasla iki-üç kat daha yüksektir. Risk faktörlerini bilmeli ve gerektiğinde şüphelendiğiniz noktada hekiminize muayene olmalısınız”. 

 

#başagelenaşılır için destek

 

Avrupa Baş Boyun Kanserleri Cemiyeti (EHNS) tarafından yürütülen “Make Sense” kampanyası, 2013 yılından bu yana ülkemizde de her yıl çeşitli etkinliklerle gündeme geliyor. Kampanyanın temel amacı baş boyun kanserleri belirti ve bulguları hakkında bilgi vermek ve erken dönemde hastalığın tespit edilebilmesi için kişilerin doktora başvurmalarını sağlamak. Baş Boyun Kanserleri Derneği’nin bu yılki farkındalık kampanyası, #başagelenaşılır etiketiyle sosyal medya üzerinden kamuoyunu erken tanı ve tedavi için harekete geçmeye davet ediyor. Bu kapsamda, erken teşhisin önemini kişiden kişiye yayacak bir filtre oluşturuldu. Farkındalık kampanyasına sosyal medya hesaplarında yapacakları hikaye paylaşımlarıyla destek olmak isteyenler @başboyunkanserleriderneği sayfasında filtre ile ilgili detayları bululabilir ve #başagelenaşılır etiketiyle yapacakları paylaşımlarla kampanyaya destek verilebilirler.

 

——————————————————————————————————————-

 

Baş ve Boyun Kanseri hakkında

 

Baş ve boyun kanseri, baş ve boyunda bulunan herhangi bir kanseri tanımlamanın bir yoludur; ağız ve dili (ağız boşluğu), yutağı (farenks), gırtlağı (larenks) kapsar; gözleri, beyni, ve özofagus’u (yemek borusu) ve baş boyun bölgesinde ortaya çıkan cilt kanserlerini kapsamaz. Bu tür kanser, genellikle, baş ve boyundaki ağız içi, burun ve boğaz gibi nemli, mukozal yüzeyleri döşeyen skuamöz hücrelerde başlar. 

 

Make Sense Kampanyası hakkında

 

Avrupa Baş ve Boyun Cemiyeti (EHNS) tarafından yürütülen Make Sense kampanyası, baş ve boyun kanseri hakkında farkındalık oluşturmayı ve hastalarda sonuçları geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bunu:

  • Hastalıktan korunmaya yönelik eğitimler,
  • Hastalığın belirti ve bulgularının anlaşılmasının sağlanması,
  • Erken tanının ve ilgili kurumlara daha erken sevkinin teşvik edilmesi yoluyla gerçekleştirecektir. 

Baş Boyun Kanserleri Derneği

 

Türkiye’de Avrupa Baş ve Boyun Derneği’nin (EHNS) uluslararası alandaki temsilcisidir. Ülkemizde baş ve boyun kanser tedavisi ile uğraşan Kulak Burun Boğaz Baş Boyun Cerrahisi, Radyasyon Onkolojisi,  Medikal Onkoloji, Nükleer Tıp, Patoloji, Plastik Rekonstrüktif Cerrahi ve Radyoloji uzmanlarının oluşturduğu dernektir. Baş boyun kanser tedavisinde multidisipliner tedavinin gelişimini yaygınlaştırmak amacıyla çalışmalar yapmaktadır. 

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.