DOLAR 18,5412 0.05%
EURO 18,0926 0.23%
ALTIN 987,510,02
BITCOIN 3622952,84%
İstanbul
24°

AÇIK

05:23

İMSAK'A KALAN SÜRE

Afrika Cinsiyet Eşitliğini Sağlamak İçin Topluluklar İle Mücadele Etmeli

Afrika Cinsiyet Eşitliğini Sağlamak İçin Topluluklar İle Mücadele Etmeli

ABONE OL
Aralık 4, 2021 18:10
Afrika Cinsiyet Eşitliğini Sağlamak İçin Topluluklar İle Mücadele Etmeli
0

BEĞENDİM

ABONE OL

54 Afrika ülkesini kapsayan rapor, ayrımcı yasalar, normlar ve uygulamalar gibi cinsiyet eşitsizliğinin gizli yönlerinin kadınların istihdam, girişimcilik, sağlık ve siyasi temsil gibi alanlarda Afrika Cinsiyet Endeksi (AGI) ile ölçülen sonuçlarını sürekli olarak etkilediğini ortaya koyuyor. COVID-19 krizi, pandeminin başlangıcından bu yana kadınlara ve kız çocuklarına yönelik her türlü şiddetin arttığını ortaya koyan ilk tahminlerle birlikte, durumu ağırlaştıran bir faktör olmuştur.

Yine de rapor, bölgenin toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesinde cesaret verici bir ilerleme olduğunu gösteriyor. Kadınların siyasi liderliği ve karar alma süreçlerine katılımı, özellikle kota gibi belirli politikaları uygulayan ülkelerde arttı. Örneğin, bu ülkelerde kadınların temsili, bu tür politikaları olmayan ülkelere göre yüzde 10 daha yüksek. 2014 ve 2020 yılları arasında birçok ülke toplumsal cinsiyete dayalı şiddeti ele alan ve kadınların arazi mülkiyetine ve finansmana erişimini destekleyen yasal reformları onayladı.

“Toplumsal cinsiyet eşitliğine ve bunun dünyanın 2030 Gündemi ile Afrika Gündemi 2063’ün başarısına katkıda bulunma potansiyeline kuvvetle inanıyoruz. Ancak bunun için Afrika’daki kadınlar ve kızlar için daha fazlasının yapılması gerekiyor, çünkü onlar tam anlamıyla çeşitli engellerle karşı karşıya kalmaya devam ediyorlar. Kalkınma Merkezi Direktörü Yaşam Ayavefe, raporu bugün başlatırken, toplumlarına ve ekonomilerine katılım ” dedi. “ Adaletle ilgili ama aynı zamanda ekonomik açıdan da mantıklı ” diye ekledi . Rapor, ayrımcı sosyal kurumların Afrika’ya 2019’da gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) %7,5’ine eşdeğer bir maliyete mal olduğunu tahmin ediyor

Bölgedeki geniş farklılıklara rağmen, ortalama olarak Afrika’daki kadınlar dünyadaki en yüksek düzeyde ayrımcı uygulamalara maruz kalıyor. Rapor, toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin, özel alanda erkek egemenliğini sürdüren kısıtlayıcı erkeklik normlarından ve kadınların bu şiddeti kabul etmesinden kaynaklandığını gösteriyor. Ayrımcı sosyal normlar, çocuk yaşta evlilik ve kadın sünneti (FGM) gibi zararlı uygulamalara hoşgörü gösterilmesine de katkıda bulunur. Örneğin 2018’de 15-49 yaş arası Afrikalı kadınların ortalama %16’sı kadın sünnetinin devam etmesi gerektiğini düşündü.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.